Mac OS X mysql’e bağlanamama hatası

Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /Library/WebServer/Documents/wall/includes/db.php on line 6 Hata:No such file or directory  şeklinde bir hata alıyorsanız php mysql i görmüyor demektir.

sorunun çözümü için phpinfo(); komutunu index.php gibi bir dosya içerisine atıp http://localhost/index.php  şeklinde çalıştırıp PHP bilgilerine ulaşalım.  mysql.default_socket ibaresini arayıp karşısında yazan datayı not edelim(ör: /var/mysql/mysql.sock). buradaki mysql.sock dosyası belirtilen path’de olmadığı için bu hatayı alıyoruz.

şimdi terminali açıp mysql -u root -p komutu ile mysql komut satırına geçelim.  eğer mysql komutu çalışmaz ise şu adımları uygulayın;

1. Terminal’i aç
2. sudo nano /etc/paths  komutunu çalıştıralım
3. en son satıra /usr/local/mysql/bin  satırını ekleyelim. kaydedip çıkalım. daha sonra terminal uygulamasını tekrar başlatıp adımlarımıza devam edelim.

buraya STATUS; komutunu yazıp gelen sonuçtan ‘UNIX socket‘ kısmında yazan dosya path’ine bulalım. phpinfo’da gelen mysql.sock dosyasının yolunu buradan gördüğümüz path ile değiştireceğiz. bende  dosya yolu olarak   /tmp/mysql.sock olarak gözüküyor.

sudo nano /etc/php.ini  komutu ile php.ini dosyasını açalım,  /var/mysql/mysql.sock  yerine /tmp/mysql.sock  yazarak kaydedip çıkalım.

sudo apachectl restart komutları ile restart yapalım.

bitti.

Bir Cevap Yazın